Nuvo's Laguna 3 light flush mount fixture is a sleek lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this brushed nickel flush mount fixture. Three A19 bulbs are featured inside the white glass of this stylish flush mount fixture. Contemporary and versatile, Laguna adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5824 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5824_Instructions.pdf |
| Collection | Laguna |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | White |
| Number of Shades | 3 |
| Shade Finish | White |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 15.13" |
| Dimensions | H: 6.75" x DIA: 15.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.5728 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 17.32" |
| Case Width | 17.32" |
| Case Height | 9.06" |
| Case Weight | 9.81 |
| Case Cubic Ft. | 1.5728 |
| Catalog Description | Laguna - 3 Light - Flush Fixture with White Glass |
| Description | LAGUNA 3 LT FLUSH FIXTURE |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5824.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 17.32 |
| Each Width In. | 17.32 |
| Each Height In. | 9.06 |
| Each Weight Lb. | 9.81 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Laguna 3 Light Flush Fixture White Glass |