The Contemporary elegance of the Bento is expressed by the simplistic lines of the Bento collection. Illuminate hallways, living rooms, and dining rooms with this triple light semi-flush mount fixture. Understated, yet boldly visible, Bento's highly Polished Chrome frame and square Satin White glass shades add an illuminating presence to any room.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4088 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4088_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Bento |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Contemporary |
| Finish | Polished Chrome |
| Glass Type | Satin White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | W:10.75 H:4.50 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 1 |
| Mounting Diameter | 5.5 |
| Mounting String | H:1" x D:5.50" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 13" |
| Dimensions | H: 6.25" x DIA: 13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.1068 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 15" |
| Case Width | 15" |
| Case Height | 8.5" |
| Case Weight | 7.92 |
| Case Cubic Ft. | 1.1068 |
| Catalog Description | Bento - 3 Light - Flush Fixture with Satin White Glass |
| Description | BENTO 3 LIGHT FLUSH MOUNT |
| Finish Family | Chrome |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4088.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15 |
| Each Width In. | 15 |
| Each Height In. | 8.5 |
| Each Weight Lb. | 7.92 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Bento 3 Light Flush Fixture Satin White Glass |