Nuvo's Willow 5 light hanging fixture is a sophisticated lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this polished nickel hanging fixture. Five A19 bulbs are featured inside the satin white glass of this charming hanging fixture. Contemporary and elegant, Willow adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5805 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5805_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Willow |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Chandelier |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 500 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 5 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | White |
| Number of Shades | 5 |
| Shade Finish | White |
| Max. Height | 69.69" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.79 |
| Mounting Diameter | 5 |
| Mounting String | H:0.79" x D:5" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 27" |
| Dimensions | H: 21" x DIA: 27" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.1746 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 27.95" |
| Case Width | 12.2" |
| Case Height | 11.02" |
| Case Weight | 10.61 |
| Case Cubic Ft. | 2.1746 |
| Catalog Description | Willow - 5 Light - Hanging Fixture with White Glass |
| Description | WILLOW 5 LT HANGING FIXTURE |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5805.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 27.95 |
| Each Width In. | 12.2 |
| Each Height In. | 11.02 |
| Each Weight Lb. | 10.61 |
| Bulb Count | 5 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Willow 5 Light Hanging Fixture with White Glass |