Nuvo's Willow 3 light vanity fixture is an elegant lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this polished nickel vanity fixture. Three A19 bulbs are featured inside the white glass of this stylish vanity fixture that can be installed either up or down. Contemporary and versatile, the Willow vanity fixture adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5803 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5803_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Willow |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Vanity |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | White |
| Number of Shades | 3 |
| Shade Finish | White |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 7.8 |
| Mounting Height | 4.41 |
| Mounting String | L:4.41" x W:7.80" x H:0.87" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 8" |
| Dimensions | W: 23" x H: 8" x E: 8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.442 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 27.95" |
| Case Width | 9.84" |
| Case Height | 9.06" |
| Case Weight | 5.51 |
| Case Cubic Ft. | 1.442 |
| Catalog Description | Willow - 3 Light - Vanity Fixture with White Glass |
| Description | WILLOW 3 LT VANITY FIXTURE |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111503 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5803.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 27.95 |
| Each Width In. | 9.84 |
| Each Height In. | 9.06 |
| Each Weight Lb. | 5.51 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Willow 3 Light Vanity Fixture White Glass |