Nuvo's Neval 2 light flush mount fixture is a sleek lighting solution for inside the home. Illuminate dining rooms, living rooms, hallways, and foyers, with this Sudbury bronze flush mount fixture. Two A19 bulbs are featured inside the satin white glass of this charming flush mount. Contemporary and elegant, the Neval flush mount fixture adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-5586 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-5586_Installation_Instructions.pdf |
| Collection | Neval |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Sudbury Bronze |
| Glass Type | Satin White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 13" |
| Dimensions | H: 5.25" x DIA: 13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.7909 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 14.5" |
| Case Width | 14.5" |
| Case Height | 6.5" |
| Case Weight | 6.07 |
| Case Cubic Ft. | 0.7909 |
| Catalog Description | Neval - 2 Light - Flush Fixture with Satin White Glass |
| Description | NEVAL - 2 LT FLUSH FIXTURE |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-5586.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 14.5 |
| Each Width In. | 14.5 |
| Each Height In. | 6.5 |
| Each Weight Lb. | 6.07 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Neval 2 Light Flush Fixture Satin White Glass |