This collection is stylish yet affordable. This collection fits in with many of today's popular design schemes. With its square top design this collection will compliment the exterior of your home. This fixture is beautifully finished in White and features clear glass.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-546 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-546_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-546_LineDwg.pdf |
| Collection | Briton |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Post Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| Glass Type | Clear |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | L:4.22 W:2.22 H:4.56 |
| Fitter | 3" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Pole/Post |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Dimensions | L: 6" x W: 6" x H: 14" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3533 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length | 14.94" |
| Case Width | 14.94" |
| Case Height | 25.5" |
| Case Weight | 21.84 |
| Case Cubic Ft. | 3.2938 |
| Catalog Description | Briton - 1 Light - 14 in. - Post Lantern with Clear Glass |
| Description | BRITON 1 LT 14" POST LANTERN |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-546.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 7.06 |
| Each Width In. | 12.25 |
| Each Height In. | 7.06 |
| Each Weight Lb. | 2.3 |
| Bulb Count | 1 |
| Accessories | 25-1205 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Briton 1 Light 14 in. Post Lantern Clear Glass |