Satco's 1 light, 10 inch wall mounted Die Cast Bulk Head is a sleek lighting solution for outside areas and large indoor spaces. Stylish and durable, this Bulk Head is beautifully finished in white and features an acrylic lens. Make safety and security priorities with this Die Cast Bulk Head.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-537 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-537_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-537_LineDwg.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETL |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Bulk Head |
| Finish | White |
| Shade Size String | L:6.88 W:6.78 H:3.59 |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Acrylic |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 7.12 |
| Mounting Height | 9.5 |
| Mounting String | L:9.50" x W:7.12" x H:0.4" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 4.25 |
| Up Down Installation | Universal |
| Extension | 4.25" |
| Dimensions | W: 7.75" x H: 9.75" x E: 4.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2464 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 17.38" |
| Case Width | 15.38" |
| Case Height | 11.13" |
| Case Weight | 13.27 |
| Case Cubic Ft. | 1.7217 |
| Catalog Description | 1 Light - 10 in. - Cage Lantern Wall Fixture - Die Cast - Linen Acrylic Lens |
| Description | 1 LT 10" CAGE LANTERN WALL |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-537.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.31 |
| Each Width In. | 10.5 |
| Each Height In. | 4.88 |
| Each Weight Lb. | 1.91 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 10 in. Cage Lantern Wall Fixture Die Cast |