Satco's 1 light, 12 inch Die Cast Bulk Head is a sleek lighting solution for outside areas and large indoor spaces. Stylish and durable, this Bulk Head is beautifully finished in textured black and features a spider cage design. Make safety and security priorities with this Die Cast Bulk Head.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-536 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-536_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-536_LineDwg.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 60 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Aluminum |
| Style | Bulk Head |
| Finish | Textured Black |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:3.25 W:8.25 H:8.25 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Mounting Height | 1.25 |
| Mounting Diameter | 10.5 |
| Mounting String | H:1.25" x D:10.50" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | L: 11.38" x W: 11.38" x H: 5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4822 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 22.5" |
| Case Width | 11.5" |
| Case Height | 21.5" |
| Case Weight | 28.06 |
| Case Cubic Ft. | 3.2194 |
| Catalog Description | 1 Light - 12 in. - Ceiling Spider Cage Fixture - Die Cast - Glass Lens |
| Description | 1 LT 12" SPIDER CAGE CEILING |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-536.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 12 |
| Each Width In. | 11.81 |
| Each Height In. | 5.88 |
| Each Weight Lb. | 4.29 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 12 in. Ceiling Spider Cage Fixture Die Cast |