The Boxwood collection's open design and clear beveled glass gives the feeling of delicacy as well as an understated air of gracefulness. This collection is offered in white, rustic bronze, and textured black and features a wide breadth of application solutions. This stately collection's effortless and elegant design is sure to deliver a great first impression of your home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4978 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4978_Instructions.pdf |
| Collection | Boxwood |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | Rustic Bronze |
| Glass Type | Clear Beveled |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:0.16 W:3.06 H:5.84 |
| Max. Height | 62.63" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 0.98 |
| Mounting Diameter | 4.72 |
| Mounting String | H:0.98" x D:4.72" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 8" |
| Dimensions | H: 13.75" x DIA: 8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.6606 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 15.94" |
| Case Width | 19.69" |
| Case Height | 24.61" |
| Case Weight | 33.99 |
| Case Cubic Ft. | 4.4699 |
| Catalog Description | Boxwood - 1 Light - 14 in. - Outdoor Hanging with Clear Beveled Glass |
| Description | BOXWOOD 1 LGT OUTDOOR HANGING |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4978.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 15.35 |
| Each Width In. | 9.45 |
| Each Height In. | 7.87 |
| Each Weight Lb. | 5.67 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Boxwood 1-Light 14 in. Outdoor Hanging Clear Beveled Glass |