The Boxwood collection's open design and clear beveled glass gives the feeling of delicacy as well as an understated air of gracefulness. This collection is offered in white, rustic bronze, and textured black and features a wide breadth of application solutions. This stately collection's effortless and elegant design is sure to deliver a great first impression of your home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4962 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4962_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Boxwood |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Traditional |
| Finish | Rustic Bronze |
| Glass Type | Clear Beveled |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:0.16 W:3.72 H:5.84 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.53 |
| Mounting Height | 6.89 |
| Mounting String | L:6.89" x W:4.53" x H:0.91" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 5.75 |
| Extension | 7.88" |
| Diameter | 8" |
| Dimensions | H: 15.75" x DIA: 8" x E: 7.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8203 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 17.91" |
| Case Width | 19.69" |
| Case Height | 26.97" |
| Case Weight | 33.48 |
| Case Cubic Ft. | 5.504 |
| Catalog Description | Boxwood - 1 Light - 15 in. - Outdoor Wall with Clear Beveled Glass |
| Description | BOXWOOD 1 LGT 15" OUTDOOR WALL |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4962.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 17.32 |
| Each Width In. | 9.45 |
| Each Height In. | 8.66 |
| Each Weight Lb. | 5.58 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Boxwood 1-Light 15 in. Outdoor Wall Clear Beveled Glass |