Nuvo's Cove Neck 1 light, 14 inch outdoor wall lantern is an elegant lighting solution for outside the home. Illuminate stoops, porches, and pathways with this white fixture featuring clear seeded glass. Contemporary and eye-catching, the Cove Neck wall lantern holds a single, A19 bulb, adding style to outside the home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4957 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4957_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Cove Neck |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Style | Traditional |
| Finish | White / Clear Seeded |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Number of Glass | 4 |
| Number of Shades | 4 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.53 |
| Mounting Height | 7.87 |
| Mounting String | L:7.87" x W:4.53" x H:0.88" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 6.25 |
| Extension | 11.5" |
| Dimensions | W: 9" x H: 14" x E: 11.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.4355 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 21" |
| Case Width | 22.5" |
| Case Height | 18.5" |
| Case Weight | 21 |
| Case Cubic Ft. | 5.0586 |
| Catalog Description | Cove Neck - 1 Light - 14 in. - Outdoor Lantern with Clear Seed Glass |
| Description | COVE NECK 1 LGT OUTDOOR WALL |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4957.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 13.5 |
| Each Width In. | 17.5 |
| Each Height In. | 10.5 |
| Each Weight Lb. | 5 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Cove Neck Outdoor Lantern 1 Light 14 in. Clear Seed Glass |