The Cove Neck collection draws some of its inspiration from the far east and mixes it with a touch of Americana, creating a unique design all to its own. This collection is beautifully finished in white, rustic bronze or textured black and complimented with clear seed glass. The Cove Neck collection will add sophistication as well as style to your homes curb appeal.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4953 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4953_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Cove Neck |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Style | Transitional |
| Finish | Textured Black |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Number of Glass | 4 |
| Number of Shades | 4 |
| Shade Size String | L:4.41 W:3.78 H:6.78 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.53 |
| Mounting Height | 7.87 |
| Mounting String | L:7.87" x W:4.53" x H:0.87" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 5.25 |
| Extension | 9.5" |
| Dimensions | W: 7" x H: 11.75" x E: 9.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.6301 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 14.37" |
| Case Width | 20.87" |
| Case Height | 24.61" |
| Case Weight | 25.3 |
| Case Cubic Ft. | 4.2712 |
| Catalog Description | Cove Neck - 1 Light - 12 in. - Outdoor Lantern with Clear Seed Glass |
| Description | COVE NECK 1 LGT OUTDOOR WALL |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111605 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4953.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 10.04 |
| Each Width In. | 7.87 |
| Each Height In. | 13.78 |
| Each Weight Lb. | 3.85 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Cove Neck 1 Light Outdoor Lantern 12 in. Clear Seed Glass |