The Surrey collection was created to find that perfect style that can cross the boundaries between traditional and contemporary design. Surrey's contemporary lines follow the path of traditional fixture designs, while the sleek square tubing and cone shaped fittings offer a modern edge and easily finds itself at home in many styles. This collection is offered in Vintage Bronze with Auburn Beige glass and Brushed nickel with frosted glass shades.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4145 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4145_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Surrey |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Chandelier |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Contemporary |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 3 |
| Number of Shades | 3 |
| Shade Size String | W:6.00 H:5.13 |
| Max. Height | 73.28" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 1.38 |
| Mounting Diameter | 5.63 |
| Mounting String | H:1.38" x D:5.63" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimensions | W: 21.75" x H: 24" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 4.3452 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 19.63" |
| Case Width | 17" |
| Case Height | 22.5" |
| Case Weight | 13.97 |
| Case Cubic Ft. | 4.3452 |
| Catalog Description | Surrey - 3 Light - Chandelier with Frosted Glass |
| Description | SURREY 3 LIGHT CHANDELIER |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4145.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 19.63 |
| Each Width In. | 17 |
| Each Height In. | 22.5 |
| Each Weight Lb. | 13.97 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Surrey 3 Light Chandelier with Frosted Glass |