The Contemporary elegance of the Bento is expressed by the simplistic lines of the Bento collection. Illuminate your kitchen with this five light island pendant. Understated, yet boldly visible, Bento's highly Polished Chrome frame and square Satin White glass shades add an illuminating presence to any room.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-4091 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-4091_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Collection | Bento |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Island Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 300 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 5 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Contemporary |
| Finish | Polished Chrome |
| Glass Type | Satin White |
| Number of Glass | 5 |
| Number of Shades | 5 |
| Shade Size String | L:5.38 W:5.38 H:6.13 |
| Max. Height | 44.63" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Length | 10.51 |
| Mounting Width | 4.29 |
| Mounting Height | 0.98 |
| Mounting String | L:10.51" x W:4.29" x H:0.98" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Dimensions | L: 37.50" x W: 5.38" x H: 7.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.1068 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 42" |
| Case Width | 7.88" |
| Case Height | 11" |
| Case Weight | 16.66 |
| Case Cubic Ft. | 2.1068 |
| Catalog Description | Bento - 5 Light - Island Pendant with Satin White Glass |
| Description | BENTO 5 LIGHT ISLAND PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Chrome |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-4091.jpg |
| Includes | (4) 6 Inch Rods |
| Includes | (4) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 42 |
| Each Width In. | 7.88 |
| Each Height In. | 11 |
| Each Weight Lb. | 16.66 |
| Bulb Count | 5 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Bento 5 Light Island Pendant Satin White Glass |