Satco's 1 light, 16 inch hanging dome pendant is an elegant lighting solution for the home. Illuminate living rooms, dining rooms, and foyers with this brushed nickel pendant featuring alabaster glass. Stylish and eye-catching, impress your guests with this sophisticated dome pendant.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-390 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-390_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-390_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Alabaster |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:15.88 H:5.84 |
| Max. Height | 60.6" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 1.2 |
| Mounting Diameter | 4.92 |
| Mounting String | H:1.2" x D:4.92" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 16" |
| Dimensions | H: 11.50" x DIA: 16" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.4178 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 8" |
| Case Width | 17.5" |
| Case Height | 17.5" |
| Case Weight | 8.32 |
| Case Cubic Ft. | 1.4178 |
| Catalog Description | 1 Light - 16 in. - Pendant - Alabaster Glass |
| Description | 1 LT HANGING DOME PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-390.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 17.5 |
| Each Width In. | 17.5 |
| Each Height In. | 8 |
| Each Weight Lb. | 8.32 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 1 Light 16" Pendant Alabaster Glass |