Satco's 3-light, 20 inch pendant fixture features a brushed nickel finish, accented with alabaster glass. Illuminate living rooms, dining rooms, and foyers with this elegant pendant fixture. Traditional, yet contemporary, this 3-light flush mount adds style to the home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-204 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-204_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-204_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Alabaster |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:17.50 H:6.56 |
| Max. Height | 76.85" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 1.2 |
| Mounting Diameter | 4.92 |
| Mounting String | H:1.2" x D:4.92" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 20" |
| Dimensions | H: 27.75" x DIA: 20" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 3.1616 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 13" |
| Case Width | 20.5" |
| Case Height | 20.5" |
| Case Weight | 14.87 |
| Case Cubic Ft. | 3.1616 |
| Catalog Description | 3 Light - 20 in. - Pendant - Alabaster Glass |
| Description | 3 LT - 20" PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-204.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 13 |
| Each Width In. | 20.5 |
| Each Height In. | 20.5 |
| Each Weight Lb. | 14.87 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 3 Light 20 in. Pendant Alabaster Glass |