Satco's 3 light pendant, 23 inch pendant is not only stylish but affordable as well. This fixture is beautifully finished in Old Bronze and features Alabaster glass. This fixture finds itself at home with many of today's popular design schemes.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-371 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-371_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-371_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Old Bronze |
| Glass Type | Alabaster |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:20.50 H:4.81 |
| Max. Height | 66.6" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Chain Length | 48" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Chain |
| Mounting Height | 1.2 |
| Mounting Diameter | 4.92 |
| Mounting String | H:1.2" x D:4.92" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 20.5" |
| Dimensions | H: 22.50" x DIA: 20.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 2.5208 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 9" |
| Case Width | 22" |
| Case Height | 22" |
| Case Weight | 14.32 |
| Case Cubic Ft. | 2.5208 |
| Catalog Description | 3 Light - 23 in. - Pendant - Alabaster Glass Bowl |
| Description | 3 LT PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-371.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 9 |
| Each Width In. | 22 |
| Each Height In. | 22 |
| Each Weight Lb. | 14.32 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 3 Light 23 in. Pendant Alabaster Glass Bowl |