The Boxwood 1 light, 15 inch wall lantern features a white finish, with clear seeded glass. Add a touch of elegance to your home's exterior with this beautiful and versatile lantern. Deliver a great first impression of your home with this sophisticated 1 light outdoor lantern.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-3494 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-3494_Instructions_EnSp.pdf |
| Collection | Boxwood |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Style | Traditional |
| Finish | White |
| Glass Type | Clear Seeded |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:0.16 W:3.06 H:5.84 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Wall |
| Mounting Width | 4.5 |
| Mounting Height | 6.88 |
| Mounting String | L:6.88" x W:4.50" x H:0.88" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Top To Outlet | 6.75 |
| Extension | 7.88" |
| Diameter | 8" |
| Dimensions | H: 15.75" x DIA: 8" x E: 7.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 1.0564 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 31.69" |
| Case Width | 21.26" |
| Case Height | 19.29" |
| Case Weight | 30.82 |
| Case Cubic Ft. | 7.521 |
| Catalog Description | Boxwood - 1 Light - 15 in. - Outdoor Wall with Clear Seed Glass - Color retail packaging |
| Description | BOXWOOD 1 LGT 15 OUTDOOR WALL |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-3494.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 10.04 |
| Each Width In. | 10.04 |
| Each Height In. | 18.11 |
| Each Weight Lb. | 4.23 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Wall |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Boxwood 1 Light 15 in. Outdoor Wall Clear Seed Glass |