Satco's 2 light, 13 inch semi flush mount fixture features a brushed nickel finish, accented with frosted white glass. Illuminate living rooms, dining rooms, and foyers with this elegant semi flush mount. Traditional, yet contemporary, this 2 light semi flush mount adds style to the home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-3245 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-3245_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Semi Flush |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | W:9.84 H:3.44 |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 13.25" |
| Dimensions | H: 14" x DIA: 13.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.7383 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 27.75" |
| Case Width | 14" |
| Case Height | 15" |
| Case Weight | 24.42 |
| Case Cubic Ft. | 3.3724 |
| Catalog Description | 2 Light - 13 in. - Semi-Flush with Frosted White Glass |
| Description | 2 LIGHT 13" SEMI-FLUSH |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-3245.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 13.5 |
| Each Width In. | 13.5 |
| Each Height In. | 7 |
| Each Weight Lb. | 5.7 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light 13" Semi-Flush Frosted White Glass |