Satco's 2 light, 14 inch twist and lock flush mount features a deep rich mahogany bronze finish, accented by frosted white glass. Illuminate living rooms, foyers, or any room in the home that could use extra lighting with this easy to install flush mount fixture. Stylish and elegant, impress your guests with this sophisticated flush mount fixture.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-3176 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-3176_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-3176_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Mahogany Bronze |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:1.84 H:3.91 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 14" |
| Dimensions | H: 5.50" x DIA: 14" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8499 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 14.5" |
| Case Width | 15.25" |
| Case Height | 30.25" |
| Case Weight | 25.08 |
| Case Cubic Ft. | 3.871 |
| Catalog Description | 2 Light - 14 in. - Flush Mount Twist and Lock with Frosted White Glass |
| Description | 2 LIGHT 14" FLUSH TWIST & LOCK |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-3176.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 6.75 |
| Each Width In. | 14.75 |
| Each Height In. | 14.75 |
| Each Weight Lb. | 5.94 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light 14 in. Flush Mount Twist & Lock Frosted White Glass |