Satco's 2-light, 14 inch flush mount fixture features an old bronze finish, accented with alabaster glass. Illuminate living rooms, dining rooms, kitchens, and foyers with this elegant, twist and lock fixture. Sleek and contemporary, this 2-light flush mount adds style to any home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-281 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-281_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-281_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Old Bronze |
| Glass Type | Alabaster |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:1.84 H:3.91 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 14" |
| Dimensions | H: 5.50" x DIA: 14" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.8499 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 14.5" |
| Case Width | 15.25" |
| Case Height | 30.25" |
| Case Weight | 25.08 |
| Case Cubic Ft. | 3.871 |
| Catalog Description | 2 Light - 14 in. - Flush Mount - Twist and Lock with Alabaster Glass |
| Description | 14" TWIST LOCK FLUSH FIXTURE |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-281.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 6.75 |
| Each Width In. | 14.75 |
| Each Height In. | 14.75 |
| Each Weight Lb. | 5.94 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light 14 in. Flush Mount Twist & Lock Alabaster Glass |