The Empire 1 light, 7 inch pendant features a deep rich mahogany bronze finish, accented by frosted white glass. Illuminate hallways, foyers, or any room in the home that could use some extra lighting with this easy to install pendant. Stylish and elegant, impress your guests with this sophisticated pendant fixture.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-3172 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-3172_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-3172_Line_Drawing.pdf |
| Collection | Empire |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Mini Pendant |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 100 |
| Wattage | 100 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Material | Glass / Metal |
| Style | Transitional |
| Finish | Mahogany Bronze / Frosted |
| Glass Type | Frost |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:7.91 H:4.91 |
| Max. Height | 43.97" |
| Wire Cord Length | 144" |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling: Rod |
| Mounting Height | 1.57 |
| Mounting Diameter | 5.9 |
| Mounting String | H:1.57" x D:5.90" |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Rod Length | 36" |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 7" |
| Dimensions | H: 6.50" x DIA: 7" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3258 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 11.5" |
| Case Width | 13.5" |
| Case Height | 25.75" |
| Case Weight | 22.11 |
| Case Cubic Ft. | 2.3135 |
| Catalog Description | Empire - 1 Light - 7 in. - Mini Pendant with Frosted White Glass |
| Description | EMPIRE 1 LIGHT 7" MINI PENDANT |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111522 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-3172.jpg |
| Includes | (2) 6 Inch Rods |
| Includes | (2) 12 Inch Rods |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 5.25 |
| Each Width In. | 13 |
| Each Height In. | 8.25 |
| Each Weight Lb. | 3.5 |
| Bulb Count | 1 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Empire Mini Pendant 7" Frosted White Glass |