The Ballerina 60-watt, 5 light chandelier is an elegant lighting solution for the home. Illuminate living rooms, dining rooms, and foyers with this mahogany bronze chandelier featuring frosted white glass. Traditional, yet contemporary, this 5 light chandelier brings distinction to the home.
| Case Length | 8.25" |
|---|---|
| Case Width | 20" |
| Case Height | 20" |
| Case Weight | 13.35 |
| Case Cubic Ft. | 1.9097 |
| Catalog Description | Ballerina - 5 Light - 24 in. - Chandelier with Frosted White Glass |
| Description | BALLERINA 5 LIGHT CHANDELIER |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-3141.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.25 |
| Each Width In. | 20 |
| Each Height In. | 20 |
| Each Weight Lb. | 13.35 |
| Bulb Count | 5 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Ballerina 5 Light 24 in. Chandelier with Frosted White |
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-3141 |