The Ballerina 5-light, 24 inch chandelier is a stylish lighting solution for the home. Illuminate hallways, bathrooms, and living rooms with this brushed nickel chandelier featuring alabaster glass bell shades. Elegant and traditional, this 5 light chandelier adds sophistication to any home.
| Case Width | 20" |
|---|---|
| Case Height | 20" |
| Case Weight | 13.35 |
| Case Cubic Ft. | 1.9097 |
| Catalog Description | Ballerina - 5 Light - 24 in. - Chandelier with Alabaster Glass Bell Shades |
| Description | BALLERINA 5 LT CHANDELIER |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-181.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 20 |
| Each Width In. | 20 |
| Each Height In. | 8.25 |
| Each Weight Lb. | 13.35 |
| Bulb Count | 5 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Ballerina 5 Light 24 in. Chandelier with Alabaster Glass |
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-181 |