Satco's 2-light, 11 inch flush mount fixture features an old bronze finish, accented with alabaster glass. Illuminate living rooms, dining rooms, and foyers with this elegant flush mount fixture. Traditional, yet contemporary, this 2-light flush mount adds style to the home.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-205 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-205_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-205_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Philippines |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Old Bronze |
| Glass Type | Alabaster |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 11.38" |
| Dimensions | H: 4.88" x DIA: 11.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4195 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 24.25" |
| Case Width | 12.25" |
| Case Height | 17" |
| Case Weight | 21.89 |
| Case Cubic Ft. | 2.9225 |
| Catalog Description | 2 Light - 11 in. - Flush Mount - Alabaster Glass |
| Description | 2 LT - 11" FLUSH FIXTURE |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-205.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 11.75 |
| Each Width In. | 11.75 |
| Each Height In. | 5.25 |
| Each Weight Lb. | 3.94 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light 11" Flush Mount Alabaster Glass |