The Ballerina 3 light, 20 inch chandelier is a stylish lighting solution for the home. Illuminate hallways, bathrooms, and living rooms with this old bronze chandelier featuring alabaster glass bell shades. Elegant and traditional, this three light chandelier adds sophistication to any home.
| Case Length | 8.25" |
|---|---|
| Case Width | 15.5" |
| Case Height | 16.5" |
| Case Weight | 9.22 |
| Case Cubic Ft. | 1.221 |
| Catalog Description | Ballerina - 3 Light - 20 in. - Chandelier with Alabaster Glass Bell Shades |
| Description | BALLERINA 3 LT CHANDELIER |
| Wire Length | 144" |
| Finish Family | Bronze |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111506 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-184.jpg |
| Includes | (1) 48 Inch Chain |
| Includes | (1) 12 Foot Wire |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 8.25 |
| Each Width In. | 15.5 |
| Each Height In. | 16.5 |
| Each Weight Lb. | 9.22 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Ballerina 3 Light 20 in. Chandelier with Alabaster Glass |
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-184 |