SATCO NUVO's transitional fixtures deliver on high quality and functionality. Stylish in a matte black finish with a glass center lock white opal lens, they are offered in 11, 13, or 15 inch diameters. Accepting standard A19 medium base lamps (not included), you have the option to install a wattage or color temperature that best suits your application. With glare-free illumination, these fixtures are perfect for installing in bedrooms, kitchens, hallways, and stairwells in residential or multi-family environments.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=60-129 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/60-129_Instructions.pdf |
| Video | https://youtu.be/CGv_IrsZrnc |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Philippines |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 180 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Transitional |
| Finish | Matte Black |
| Glass Type | Opal |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Shade Size String | D:11.81 H4.91 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 15.25" |
| Dimensions | H: 6" x DIA: 15.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.9037 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 20.75" |
| Case Width | 16" |
| Case Height | 31.75" |
| Case Weight | 36.92 |
| Case Cubic Ft. | 6.1001 |
| Catalog Description | 3 Light - 15 Inch - Flush Mount - Matte Black Finish - Opal Glass |
| Description | 3 LT - 15" FLUSH FIXTURE |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | 60-129.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 6.5 |
| Each Width In. | 15.5 |
| Each Height In. | 15.5 |
| Each Weight Lb. | 6.08 |
| Bulb Count | 3 |
| UL Application | Ceiling |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 3 Light 15" Flush Mount Black Opal Glass |