SATCO NUVO offers a wide variety of track lighting accessories specifically designed to incorporate creativity, quality and total customization of the track lighting systems in your home, office, or business.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TP259 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TP259_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Plastic / Steel |
| Finish | White |
| Dimensions | L: 1.38" x W: 1.42" x H: 4.72" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0083 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 18.31" |
| Case Width | 18.31" |
| Case Height | 5.83" |
| Case Weight | 26.8 |
| Case Cubic Ft. | 1.1311 |
| Catalog Description | Sloped Ceiling Track Adapter - White Finish |
| Description | SLOPED CEILING TRACK ADAPTER |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | TP259.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 1.69 |
| Each Width In. | 1.69 |
| Each Height In. | 5.04 |
| Each Weight Lb. | 0.25 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | TH401 |
| For Use With | TH403 |
| For Use With | TH471 |
| For Use With | TH473 |
| For Use With | TH632 |
| For Use With | TH642 |
| For Use With | TH651 |
| For Use With | TH661 |
| For Use With | TH701 |
| For Use With | TH703 |
| For Use With | TH711 |
| For Use With | TH713 |
| For Use With | TH721 |
| For Use With | TH723 |
| For Use With | TH731 |
| For Use With | TH741 |
| For Use With | TR118 |
| For Use With | TR120 |
| For Use With | TR122 |
| For Use With | TR124 |
| For Use With | TH751 |
| For Use With | TH754 |
| For Use With | TH761 |
| For Use With | TH764 |
| For Use With | TH670 |
| For Use With | TH673 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Sloped Ceiling Track Adapter White |