SATCO NUVO offers a wide variety of track lighting accessories specifically designed to incorporate creativity, quality and total customization of the track lighting systems in your home, office, or business.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TP234 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TP234_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 120 |
| Material | Plastic |
| Finish | Black |
| Extension | 0.25" |
| Dimensions | W: 1.50" x H: 7.25" x E: 0.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0339 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923403733 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 21" |
| Case Width | 19" |
| Case Height | 8.5" |
| Case Weight | 7.04 |
| Case Cubic Ft. | 1.9627 |
| Catalog Description | L Connector - Reverse Polarity - Black Finish |
| Description | L CONNECTOR REV POLARITY BLK |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | TP234.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 1 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 9 |
| Each Weight Lb. | 1 |
| SkuRomance Copy | SATCO NUVO's TP234 black finish L shaped connector allows H track systems to be configured into a 90 degree track connection thereby increasing the optimal lighting layout based on room size and shape. |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | L Connector Black Finish |