SATCO NUVO's LED SMART Track Heads with STARFISH technology present the timeless appeal of track lighting fused with the contemporary design and conveniences of intelligent lighting. Download the STARFISH app to customize any tunable white color temperatures from 2000K candlelight to 5000K natural light or choose from millions of colors on the RGB spectrum, all from your mobile device. Available in round or pinch-back shapes, and offered in sleek black or white finishes, these track heads boast adjustability, enabling you to pivot per your lighting requirements. Experience vibrant hues, seamless control, and enchanting lighting effects tailored to your unique style and preferences with these SMART track fixtures.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TH904 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH904_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH904_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Track Head |
| Fixture Shape | Round |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Starfish Voice Assistants Supported | Google Home |
| Pairing Technology | Bluetooth |
| Pairing Technology | M+N |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 36° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | RGB and Tunable White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1100 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2000K-5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Contemporary |
| Finish | Matte Black |
| THD | 30% |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -15C (+5F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | 0.94 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1KV |
| IOT Enabled | Yes |
| Mounting Type | Track |
| Track Head Style | Round |
| Extension | 6.38" |
| Dimensions | L: 2.25" x W: 5.38" x H: 5.38" x E: 6.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0576 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 15.04" |
| Case Width | 14.29" |
| Case Height | 7.01" |
| Case Weight | 15.28 |
| Case Cubic Ft. | 0.8719 |
| Catalog Description | 12 Watt LED Track Head - Starfish Enabled - Round Shape - Black Finish - 120 Volt - RGBTW |
| Description | 12W LED TRACK HEAD ROUND |
| Finish Family | Black |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111508 |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Image File Name | TH904.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.72 |
| Each Width In. | 3.35 |
| Each Height In. | 6.3 |
| Each Weight Lb. | 1.14 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TR119 |
| Accessories | TR121 |
| Accessories | TR123 |
| Accessories | TR125 |
| Accessories | S11282 |
| Accessories | TP255 |
| Accessories | TP258 |
| Accessories | TP163 |
| Accessories | TP164 |
| Accessories | TP165 |
| Accessories | TP166 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 12W LED Track Head Starfish Round Black 120V RGBTW |