This Satco track expansion includes mono points, linear track bars and the addition of several new track heads with modern profiles and adjustable design features, offering even more versatility and new direction to our track products! These introductions add new ways to custom tailor track lighting in low to mid ceiling residential and commercial environments.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=TH506 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH506_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/TH506_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Track Head |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 30° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 30000 |
| Incandescent Equiv | 300W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 3840 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Style | Modern and Contemporary |
| Finish | White |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -17C (+1.4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Mounting Type | Ceiling |
| Extension | 2" |
| Dimensions | L: 44.75" x W: 1.50" x H: 1.25" x E: 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1139 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 45.5" |
| Case Width | 7.5" |
| Case Height | 7.75" |
| Case Weight | 36.3 |
| Case Cubic Ft. | 1.5305 |
| Catalog Description | LED - 4FT - Track Light Bar - White Finish - 30 deg. Beam Angle |
| Description | 60W LED 4 FOOT TRACK BAR |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111508 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | TH506.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.5 |
| Each Width In. | 1.75 |
| Each Height In. | 45 |
| Each Weight Lb. | 2.88 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | TP256 |
| Accessories | TP159 |
| Accessories | TP160 |
| Accessories | TP161 |
| Accessories | TP162 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED 4FT Track Light Bar White Finish 30 deg. Beam Angle |