Nuvo's SF76-616 1 light, 10 inch industrial style surface mount fixture is a practical exterior lighting solution. This vapor proof surface mount comes in a white finish with frosted glass, and is perfect for illuminating parking lots, entrances, or anywhere exterior lighting is needed. A single A19 bulb is protected by the glass globe and aluminum cage of this surface mount that can be installed either up or down. Functional and versatile, this vapor proof surface mount is designed to withstand harsh weather conditions.
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111503 |
| Warranty | 1-Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| Bulb Included | No |
| CA Prop 65 | Lead |
| ADA Compliant | No |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Diameter In. | 4.25 |
| Dimension String | H:9.38" DIA:4.25" E:9.38" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| Material | Glass / Metal |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Technology | Lamp Dependent |
| UL Application | Surface |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 100W |
| Width In. | 4.25 |
| Height In. | 9.38 |
| Extends In. | 9.38 |
| Weight Lb. | 1.98 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923766169 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 4.5 |
| Each Width In. | 10 |
| Each Height In. | 4.5 |
| Each Weight Lb. | 2 |
| Each Cubic Ft. | 0.1172 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923766166 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 14 |
| Case Width In. | 9.75 |
| Case Height In. | 21.75 |
| Case Weight Lb. | 33 |
| Case Cubic Ft. | 1.7181 |
| Accessories | 25-1146 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/SF76-616 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-616_Instructions.pdf |
| ANSI Base | E26 |
| Bulb Count | 1 |
| CCT Selectable | No |
| Connection | Hardwire |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| DLC Approved | No |
| Finish Family | White |
| Product Type | Vapor Proof |
| Glass Finish | Frost |
| Has Emergency Battery | No |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Shape | A19 |
| Mounting Procedure | Ceiling/Wall |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Replaceable Light Source | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Traditional |
| Max Wattage | 100 |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |