Nuvo's 2 light, 10 inch mushroom shaped flush mount fixture is a sophisticated lighting solution for the home. Perfect for living rooms, dining rooms, kitchens, and foyers, this flush mount ceiling fixture features dual A19 bulbs behind white glass. Traditional and elegant, this mushroom shaped ceiling flush mount adds style to any decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF76-603 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-603_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-603_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.8010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | White |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 9.5" |
| Dimensions | H: 6" x DIA: 9.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3264 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 29.5" |
| Case Width | 10" |
| Case Height | 13.5" |
| Case Weight | 14.41 |
| Case Cubic Ft. | 2.3047 |
| Catalog Description | 2 Light - 10" - Flush Mount - Medium White Mushroom - Brushed Nickel Finish |
| Description | 2 LIGHT 10" MUSHROOM FLUSH |
| Finish Family | Nickel |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF76-603.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 9.5 |
| Each Width In. | 6.25 |
| Each Height In. | 9.5 |
| Each Weight Lb. | 2.2 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light 10" Flush Mount Medium White Mushroom |