Nuvo's 2 light, 11 inch flush mount ceiling fixture is a sophisticated lighting solution for the home. Perfect for living rooms, dining rooms, kitchens, and foyers, this textured white flush mount features two A19 bulbs behind beautiful frosted melon glass. Traditional and elegant, this flush mount ceiling fixture adds style to any home decor.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=SF76-125 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-125_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/SF76-125_Line_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Tariff Code | 9405.19.6010 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Base | Medium |
| Shape | A19 |
| Voltage | 120 |
| Max Wattage | 120 |
| Wattage | 60 |
| Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Material | Steel |
| Style | Traditional |
| Finish | Textured White |
| Glass Type | Frosted Melon |
| Number of Glass | 1 |
| Number of Shades | 1 |
| Connection | Hardwire |
| Mounting Type | Ceiling |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Diameter | 11.25" |
| Dimensions | H: 5" x DIA: 11.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5393 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 24.38" |
| Case Width | 12.38" |
| Case Height | 21.25" |
| Case Weight | 25.41 |
| Case Cubic Ft. | 3.7117 |
| Catalog Description | 2 Light - 11" Flush with Frosted Melon Glass - Textured White Finish |
| Description | 2 LIGHT 11" FLUSH MOUNT |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111521 |
| Dimmable Function | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Image File Name | SF76-125.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 11.75 |
| Each Width In. | 6.75 |
| Each Height In. | 11.75 |
| Each Weight Lb. | 4.05 |
| Bulb Count | 2 |
| UL Application | Ceiling |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2 Light 11" Flush Frosted Melon Glass Textured White |