9.5 Watt - BR30 LED - 105 deg. Beam Angle - 5000K - Medium base - 120 Volt - Dimmable
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S9623 |
| Collection | DiTTO |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | Gray |
| CBCP | 260 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.079A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 105° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 260 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | BR30 |
| Brightness (Lumens) | 750 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.91 |
| Three-Way | No |
| MOD | 3.74" |
| MOL | 5.157" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0475 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923096239 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 12.13" |
| Inner Width | 8.11" |
| Inner Height | 5.91" |
| Inner Weight | 2.49 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3365 |
| Case UPC | 10045923096232 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 17.13" |
| Case Width | 12.72" |
| Case Height | 7.01" |
| Case Weight | 5.51 |
| Case Cubic Ft. | 0.8839 |
| Catalog Description | 9.5 Watt - BR30 LED - 105 deg. Beam Angle - 5000K - Medium base - 120 Volt - Dimmable |
| Description | 9.5BR30/LED/5000K/750L/120V/D |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CA T20 Alt Sub | S28596 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Open Rated Lamp |
| Image File Name | S9623.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.86 |
| Each Width In. | 3.86 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.36 |
| Replaces | S9045 |
| Replaces | S9136 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1-BLZ |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSE06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6NA |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | HW-RPM-4A-120 |
| Dimmers | HW-RPM-4U-120 |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06-10Z |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PHPM-WBX-DV |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 6672;6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDMX1-BLZ;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSE06;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6NA;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL; |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 9.5 Watt BR30 LED 105 deg. Beam Angle 5000K Medium Base |