SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. The tube bulbs excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings.
| bundle | 30 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8406 |
| Collection | HyGrade |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.31.0070 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 85+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 20000 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Brightness (Lumens) | 1450 |
| Wattage | 17 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4100K |
| Material | Aluminum / Glass |
| Finish | Gloss White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Gloss White |
| Lens Material | Glass |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 23.78" |
| Nominal Length | 24" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0163 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923084062 |
| Case Quantity | 30 |
| Case Length | 24.65" |
| Case Width | 5.87" |
| Case Height | 5.83" |
| Case Weight | 6.86 |
| Case Cubic Ft. | 0.4882 |
| Catalog Description | 17 Watt - T8 - Fluorescent - 4100K Cool White - 85 CRI - Medium Bi Pin base |
| Description | F17T8/841/ENV |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101605 |
| Ballasting Requirements | For use with Electronic ballasts |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S8406.jpg |
| Hg Content | 3.2 |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 1.08 |
| Each Width In. | 1.08 |
| Each Height In. | 24.19 |
| Each Weight Lb. | 0.22 |
| SkuRomance Copy | SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. Sku S8406 offers 17 Watts and 4100K of cool white light to excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings. |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 17W T8 Fluorescent 4100K Cool White 85 CRI |