Create a variety of looks utilizing Satco's 24 foot, 12 socket, indoor/outdoor string light cord. This heavy duty, 18 gauge, weatherproof cord with slots for easy bulb installation, can be used to illuminate any number of areas both inside or outside your home. With 12 E26 empty bulb sockets, you can create any number of variations of light to create the perfect atmosphere for your home or commercial space.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8039 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S8039_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S8039_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | String Light |
| Tariff Code | 9405.42.8410 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP44 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Incandescent Equiv | 11W |
| Base | Medium |
| Shape | S14 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 2 |
| Bulb Watt | 2 |
| Bulbs | 12 |
| Bulb Included | No |
| Material | PVC |
| Style | Decorative |
| Finish | Black |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +60 (+140F) |
| Power Factor | >0.8 |
| Wire Cord Length | 288" |
| Wire Color | Black |
| Wire Gauge | 18 |
| Connection | Plug In |
| Mounting Type | Plug in and Hook |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Dimensions | L: 288" x W: 1.50" x H: 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1738 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 18.86" |
| Case Width | 8.23" |
| Case Height | 9.25" |
| Case Weight | 13.64 |
| Case Cubic Ft. | 0.8309 |
| Catalog Description | 24Ft - LED String Light - 12 Socketed Black Cord and Plug Only |
| Description | 24FT/SL/E26/BL/120V |
| Wire Length | 288" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112011 |
| Image File Name | S8039.jpg |
| Technology | Lamp Dependent |
| Each Length In. | 3.82 |
| Each Width In. | 9.25 |
| Each Height In. | 8.5 |
| Each Weight Lb. | 3.4 |
| Bulb Count | 12 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-2843 |
| Connectable Units | 10 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 24Ft LED String Light 12 Socketed Black Cord |