15 Watt Pygmy Incandescent - Clear - 1000 Average rated hours - 180 Lumens - European base - 220 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7941 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.22.8060 |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.068A |
| ANSI Base | E14 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 1000 |
| Base | European Intermediate |
| Lamp Filament | C-5A |
| Shape | Pygmy |
| Brightness (Lumens) | 180 |
| Voltage | 220 |
| Wattage | 15 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.03" |
| MOL | 2.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0014 |
| Pack Type | Egg Crate |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923079416 |
| Inner Quantity | 25 |
| Inner Length | 6.13" |
| Inner Width | 6.13" |
| Inner Height | 2.75" |
| Inner Weight | 0.61 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0598 |
| Case UPC | 10045923079419 |
| Catalog Description | 15 Watt Pygmy Incandescent - Clear - 1000 Average rated hours - 180 Lumens - European base - 220 Volt |
| Description | PYGMY 15T8 220V E14 25X56MM |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7941.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.03 |
| Each Width In. | 1.03 |
| Each Height In. | 2.25 |
| Each Weight Lb. | 0.02 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 15W Pygmy Incandescent Clear 1000hrs 180 Lumens Euro |