SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. The tube bulbs excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings.
| bundle | 24 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7925 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.31.0070 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Dry |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 50+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 7500 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Brightness (Lumens) | 845 |
| Wattage | 15 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | White |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 17.78" |
| Nominal Length | 18" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0132 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923079259 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 19.11" |
| Case Width | 7.09" |
| Case Height | 4.73" |
| Case Weight | 4.19 |
| Case Cubic Ft. | 0.3709 |
| Catalog Description | 15 Watt - T8 - Fluorescent - 3000K Warm White - 52 CRI - Medium Bi Pin base |
| Description | F15T8/WARM WHITE |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101605 |
| Ballasting Requirements | For Use With Preheat Ballast |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7925.jpg |
| Hg Content | 3.5 |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 1.13 |
| Each Width In. | 17.88 |
| Each Height In. | 1.13 |
| Each Weight Lb. | 0.16 |
| SkuRomance Copy | SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. Sku S7925 offers 15 Watts and 3000K of warm white light to excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings. |
| Replaces | S6512 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 15W T8 Fluorescent 3000K Warm White 52 CRI |