1.12 Watt - Miniature - T3-1/4 - Clear - 7000 Average rated hours - Midget Grooved base - 28 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7830 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 388 |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.040A |
| ANSI Base | S5.7s |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 7000 |
| Base | Midget Grooved |
| Lamp Filament | C-2F |
| Shape | T1.75 |
| Voltage | 28 |
| Wattage | 1.12 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.22" |
| MOL | 0.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923078306 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 1.5" |
| Case Width | 4.25" |
| Case Height | 0.5" |
| Case Weight | 0.02 |
| Case Cubic Ft. | 0.0018 |
| Catalog Description | 1.12 Watt - Miniature - T3-1/4 - Clear - 7000 Average rated hours - Midget Grooved base - 28 Volt |
| Description | 388 28V 1.1W S5.7S9 T1.75 C2F |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7830.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.63 |
| Each Width In. | 0.25 |
| Each Height In. | 0.25 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1.12W Miniature T3-1/4 Clear 7000hrs Midget Grooved |