3.01 Watt miniature - T3 1/4 - 1500 Average rated hours - Mini Wedge base - 7 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7817 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 147 |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.430A |
| ANSI Base | W2.1x9.5d |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 1500 |
| Base | Mini Wedge |
| Lamp Filament | C-2R |
| Shape | T3.25 |
| Voltage | 7 |
| Wattage | 3.01 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.41" |
| MOL | 1.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0018 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923078177 |
| Catalog Description | 3.01 Watt miniature - T3 1/4 - 1500 Average rated hours - Mini Wedge base - 7 Volt |
| Description | 147 7V 3W W2.1X9.5D T3 1/4 C2R |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7817.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.5 |
| Each Width In. | 4.19 |
| Each Height In. | 1.5 |
| Each Weight Lb. | 0.04 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3.01W Miniature T3 1/4 1500hrs Mini Wedge 7V |