The Satco's single watt, 2.38 volt, PR2 miniature Incandescent bulb features a B3.5 shape with a P13.5s base. Sold in a convenient 2-pack, this miniature lamp will provide the necessary illumination for your automotive needs.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7707 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.500A |
| ANSI Base | P13.5s |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 15 |
| Base | Single Contact Mini Flange |
| Lamp Filament | C-2R |
| Shape | B3.5 |
| Voltage | 2.38 |
| Wattage | 1 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.44" |
| MOL | 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0048 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 2 |
| Case UPC | 10045923077071 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 4.13" |
| Case Width | 2.88" |
| Case Height | 3.25" |
| Case Weight | 0.2 |
| Case Cubic Ft. | 0.0224 |
| Catalog Description | PR2 miniature - B3-1/2 shape - 15 Average rated hours - P13.5s base - 2.38 Volt - 2-Card |
| Description | PR2 CARDED 2 LAMPS PER CARD |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 2.75 |
| Each Width In. | 4 |
| Each Height In. | 0.75 |
| Each Weight Lb. | 0.02 |
| SkuRomance Copy | Satco's S7707, single watt, 2.38 volt, PR2 miniature Incandescent bulb features a B3.5 shape with a P13.5s base. Sold in a convenient 2-pack, this miniature lamp will provide the necessary illumination for your automotive needs. |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | PR2 Miniature B3-1/2 15hrs P13.5s Base 2.38V 2-Card |