0.45 Watt miniature - T3 1/4 - 1500 Average rated hours - Miniature Bayonet base - 5 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7079 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 1850 |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.090A |
| ANSI Base | BA9s |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 1500 |
| Base | Miniature Bayonet |
| Lamp Filament | C-2R |
| Shape | T3.25 |
| Voltage | 5 |
| Wattage | 0.45 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.41" |
| MOL | 1.22" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923070799 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Weight | 0.6 |
| Catalog Description | 0.45 Watt miniature - T3 1/4 - 1500 Average rated hours - Miniature Bayonet base - 5 Volt |
| Description | 1850 5V .45W BA9S T3 1/4 C2R |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7079.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 45W Miniature T3 1/4 1500 Avg Rated hrs Bayonet Base 5V |