1.4 Watt miniature - T1 3/4 - 500 Average rated hours - Sub Mini Wedge base - 14 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S7031 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 74 |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.100A |
| ANSI Base | W2.1x4.9d |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 500 |
| Base | Sub Mini Wedge |
| Lamp Filament | C-2F |
| Shape | T1.75 |
| Brightness (Lumens) | 1 |
| Voltage | 14 |
| Wattage | 1.4 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.22" |
| MOL | 0.22" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.001 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923070317 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Weight | 0.2 |
| Catalog Description | 1.4 Watt miniature - T1 3/4 - 500 Average rated hours - Sub Mini Wedge base - 14 Volt |
| Description | 74 14V 1W W2.1X4.9D T1.75 C2F |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S7031.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.38 |
| Each Width In. | 3.44 |
| Each Height In. | 1.38 |
| Each Weight Lb. | 0.02 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1.4W Miniature T1 3/4 500hrs Sub Mini Wedge 14V |