5 Watt miniature - T3 - 20000 Average rated hours - 45 Lumens - Rigid Loop base - 12 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6993 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.417A |
| ANSI Base | Rigid Loop |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 20000 |
| Base | Rigid Loop |
| Shape | T3 |
| Brightness (Lumens) | 45 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 5 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.38" |
| MOL | 1.69" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923069936 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 4.75" |
| Inner Width | 2.75" |
| Inner Height | 2" |
| Inner Cubic Ft. | 0.0151 |
| Case UPC | 10045923069939 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Weight | 0.6 |
| Catalog Description | 5 Watt miniature - T3 - 20000 Average rated hours - 45 Lumens - Rigid Loop base - 12 Volt |
| Description | 5RLX 12V RIGID LOOP XENON |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S6993.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 5W Miniature T3 20000hrs 45 Lumens Rigid Loop 12V |