28.16/8.26 Watt miniature - S8 - 400/5000 Average rated hours - DC Indexed Bayonet base - Amber - 12.8/14 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6962 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 2357NA |
| Tariff Code | 8539.29.3050 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 2.200/0.590A |
| ANSI Base | BAY15d |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 400/5000 |
| Base | DC Indexed Bayonet |
| Lamp Filament | C-6 |
| Shape | S8 |
| Voltage | 12.8/14 |
| Wattage | 28.16/8.26 |
| Finish | Transparent Amber |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Transparent Amber |
| Three-Way | Yes |
| MOD | 1" |
| MOL | 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0138 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923069625 |
| Catalog Description | 28.16/8.26 Watt miniature - S8 - 400/5000 Average rated hours - DC Indexed Bayonet base - Amber - 12.8/14 Volt |
| Description | 2357NA 12.8V/14V 28.5W/8.26W |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S6962.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.13 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 3.25 |
| Each Weight Lb. | 0.23 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 16/8.26W Miniature S8 400/5000 Avg Rated hrs DC Indexed Base |