0.56 Watt miniature - TL-3 - 5 Average rated hours - Miniature Screw base - 2.25 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6907 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Miniature |
| ANSI Code | 222 |
| Tariff Code | 8539.29.3060 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.250A |
| ANSI Base | E10 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 5 |
| Base | Miniature Screw |
| Lamp Filament | C-2R |
| Shape | TL-3 |
| Voltage | 2.25 |
| Wattage | 0.56 |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.38" |
| MOL | 0.94" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0001 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923069076 |
| Case Quantity | 10 |
| Case Length | 4.38" |
| Case Width | 4.5" |
| Case Height | 0.5" |
| Case Weight | 0.6 |
| Case Cubic Ft. | 0.0057 |
| Catalog Description | 0.56 Watt miniature - TL-3 - 5 Average rated hours - Miniature Screw base - 2.25 Volt |
| Description | 222 2.25V .56W TL3 E10 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S6907.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 0.94 |
| Each Width In. | 0.38 |
| Each Height In. | 0.38 |
| Each Weight Lb. | 0.06 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 0.56W Miniature TL-3 5 Avg. Rated Hours 2.25V Screw Base |