13 Watt - pin-based Compact Fluorescent - 2700K - 82 CRI - GX23 base
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6710 |
| Collection | Generic |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PL 2-Pin |
| Tariff Code | 8539.31.0050 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | Silver |
| TCLP Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | GX23 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 10000 |
| Base | GX23 |
| Shape | T4 |
| Brightness (Lumens) | 800 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 13 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | White |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.25" |
| MOL | 7.94" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.005 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10046135211369 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 9.33" |
| Case Width | 7.28" |
| Case Height | 7.76" |
| Case Weight | 4.39 |
| Case Cubic Ft. | 0.305 |
| Catalog Description | 13 Watt - pin-based Compact Fluorescent - 2700K - 82 CRI - GX23 base |
| Description | CF13DS/827/ECO |
| DLC Approved | No |
| NAED Code | 21136 |
| UNSPSC | 39101619 |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S6710.jpg |
| SDS class | CFL_Pin_Based_Lamp |
| Technology | Compact Fluorescent |
| Each Length In. | 1.38 |
| Each Width In. | 0.87 |
| Each Height In. | 7.17 |
| Each Weight Lb. | 0.08 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 13W CFL 2700K 82 CRI GX23 Base |