58 Watt Fluorescent T8 - 3500K CCT - G13 Base - 82 CRI
| bundle | 25 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6658 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.31.0070 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| ANSI Base | G13 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Neutral White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 8000 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Shape | T8 |
| Brightness (Lumens) | 4800 |
| Wattage | 58 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3500K |
| Material | Glass |
| Finish | White |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +50C (+122F) |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.02" |
| MOL | 59.61" |
| Nominal Length | 60" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0039 |
| Pack Type | Sleeve |
| Case UPC | 10045923066587 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 6.03" |
| Case Width | 0.59" |
| Case Height | 0.59" |
| Case Weight | 7 |
| Case Cubic Ft. | 0.0012 |
| Catalog Description | 58 Watt Fluorescent T8 - 3500K CCT - G13 Base - 82 CRI |
| Description | F58T8/835 60IN |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101605 |
| VT Terse | Non-Compliant |
| Image File Name | S6658.jpg |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 5.91 |
| Each Width In. | 1.07 |
| Each Height In. | 1.07 |
| Each Weight Lb. | 0.486 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 58W T8 Fluorescent 3500K CCT G13 Base 82 CRI |