30 Watt - T9 - Circline Fluorescent - 3000K - Soft White - 82 CRI - 4-Pin base
| bundle | 12 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S6507 |
| Collection | HyGrade |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Circline |
| Tariff Code | 8539.31.0070 |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | G10q |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 12000 |
| Base | G10q (4-Pin) |
| Shape | T9 |
| Brightness (Lumens) | 1900 |
| Wattage | 30 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Aluminum / Glass |
| Finish | Soft White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Gloss White |
| Lens Material | Glass |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.13" |
| MOL | 9" |
| Nominal Length | 9" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0656 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923065078 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 17.72" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 9.45" |
| Case Weight | 5.85 |
| Case Cubic Ft. | 0.9158 |
| Catalog Description | 30 Watt - T9 - Circline Fluorescent - 3000K - Soft White - 82 CRI - 4-Pin base |
| Description | FC30/SW FC9T9/SW FCL30LEX |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101605 |
| CO Terse | Non-Compliant |
| HI Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| MN Terse | Non-Compliant Effective 1-1-2026 |
| NV Terse | Lawful for sale |
| OR Terse | Non-Compliant |
| RI Terse | Non-Compliant |
| VT Terse | Non-Compliant |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S6507.jpg |
| Hg Content | 7.5 |
| Installation Notes | Outer Diameter is 9 inches |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | Linear_Fluorescent_Lamp |
| Technology | Fluorescent |
| Each Length In. | 1.38 |
| Each Width In. | 9.13 |
| Each Height In. | 9 |
| Each Weight Lb. | 0.45 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 30W Circline Fluorescent 3000K 82 CRI 4-Pin |